Mateusz Gruźla Mateusz Gruźla
634
BLOG

PO chce likwidować związki. Jest projekt ustawy

Mateusz Gruźla Mateusz Gruźla Polityka Obserwuj notkę 6

Wrześniowy protest staje się walką nie tylko o prawa pracownicze, ale o prawo do legalnej działalności związków zawodowych w Polsce – zwraca uwagę Piotr Duda po zapoznaniu się z projektem ustawy autorstwa posła Jarosa.

 

List Piotra Dudy, przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, w związku z projektem ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy Kodeks pracy

 

Gdańsk, 22 sierpnia 2013 r.

 

 

Koleżanki i Koledzy!

 

Obecnie Zespół Parlamentarny ds. Wolnego Rynku, którego przewodniczącym jest Poseł Michał Jaros (PO), konsultuje za pośrednictwem organizacji Pracodawcy RP projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy Kodeks pracy. W załączeniu przekazuję jego treść, która jasno pokazuje, jaki stosunek do związków zawodowych mają strony dialogu społecznego.

Do międzynarodowych standardów, chronionych konwencją MOP (135), należy ułatwianie prowadzenia działalności związkowej na terenie zakładu pracy. Natomiast proponowana ustawa ma na celu likwidację struktur związkowych w zakładach poprzez:

- pozbawienie działaczy związkowych prawa do płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na czas pełnienia funkcji związkowych,

- pozbawienie organizacji związkowych, działających na terenie zakładu pracy, prawa do korzystania z pomieszczeń i urządzeń technicznych,

- zwolnienie pracodawców z obowiązku przekazywania składek związkowych na konta organizacji zakładowych.

Skutkiem wprowadzenia powyższych zmian będzie gwałtowne zahamowanie rozwoju ruchu związkowego w Polsce, a de facto jego likwidacja. A przecież w zakresie zbiorowych praw pracowniczych związki zawodowe reprezentują interesy nie tylko swoich członków, ale wszystkich pracowników.

W tym kontekście nasz protest przewidziany na 11-14 września br. staje się walką nie tylko o prawa pracownicze, ale o prawo do legalnej działalności związków zawodowych w Polsce. Musimy wykazać pełną mobilizację i wszyscy podjąć działania w ich obronie.

Nie wyobrażam sobie, żeby 14 września br. zabrakło w Warszawie kogokolwiek z nas.

Piotr Duda

Poseł Michał Jaros (PO) jest przewodniczącym Zespołu Parlamentarnego ds. Wolnego Rynku, który  konsultuje za pośrednictwem organizacji Pracodawcy RP projekt  ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz ustawy Kodeks pracy„Proponowana ustawa  ma na celu  likwidację struktur związkowych w  zakładach poprzez : • pozbawienie działaczy związkowych prawa do płatnego zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy na czas pełnienia funkcji związkowych, • pozbawienie organizacji związkowych, działających na terenie zakładu pracy, prawa do korzystania z pomieszczeń i urządzeń technicznych, • zwolnienie pracodawców z obowiązku przekazywania składek związkowych na konta organizacji zakładowych. Skutkiem wprowadzenia powyższych zmian będzie gwałtowne zahamowanie rozwoju ruchu związkowego w Polsce, a de facto jego likwidacja. A przecież  w zakresie  zbiorowych praw pracowniczych związki zawodowe reprezentują interesy nie tylko swoich członków” – pisze przewodniczący KK Piotr Duda w liście do przewodniczących Zarządów Regionów i Sekretariatów Branżowych.

Proponowany przez posła Jarosa projekt jest sprzeczny ze standardami  MOP, do których należy ułatwianie działalności związkowej. - Paradoksem jest, że taki projekt pojawia się w czasie, gdy trwają obchody rocznicy Sierpnia - komentuje Duda.

Podkreśla też, że w tej sytuacji wrześniowe protesty staną się również protestami w sprawie legalnej działalności związków naszym kraju. - Musimy wykazać pełną mobilizację i wszyscy podjąć działania w ich obronie. Nie wyobrażam sobie żeby 14 września br. zabrakło w Warszawie kogokolwiek z nas – apeluje Duda.

Projekt został przesłany do konsultacji za pośrednictwem organizacji Pracodawcy RP. – To potwierdzenie faktu, o którym już mówiliśmy – przypomina przewodniczący KK. – dialog w Polsce funkcjonuje, ale jest to, niestety, dialog dwustronny między rządzącymi a pracodawcami – wyjaśnia.

 

 

Pod hasłem „Dość Lekceważenia Społeczeństwa” odbywać się będą w Warszawie czterodniowe (11-14 września 2013) protesty uliczne, których kulminacją będzie w sobotę 14 września największa od 1989 manifestacja Polaków. Nie powinno tam zabraknąć nikogo, kto nie zgadza się ze zmianami w Kodeksie Pracy (elastyczny czas pracy, roczny okres rozliczeniowy), oznaczającym, że pracować będziemy coraz więcej, a zarabiać mniej, nie zgadza się z wydłużonym do 67 lat wiekiem emerytalnym, czyli w wielu wypadkach pracą aż do śmierci oraz ignorowaniem obywateli przez władze. Zapisy chętnych na wyjazd na manifestację do Warszawy przyjmowane są w związkowych siedzibach międzyzakładowej Solidarność FAP.

Organizatorami protestu są wszystkie reprezentatywne ogólnopolskie centrale związkowe: NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, które zwracają się do wszystkich, którzy nie zgadzają się z arogancką, antypracowniczą i antyobywatelską polityką obecnego rządu.

To ten rząd tak znowelizował Kodeks Pracy wydłużając okres rozliczeniowy i wyprowadzając elastyczny czas pracy, że Polacy pracując coraz więcej na rozkaz, będą zarabiali jeszcze mniej. Elastyczny czas pracy to nic innego jak zabranie pracownikom dodatków za nadgodziny. Ten rząd zablokował prace nad obywatelską ustawą o płacy minimalnej, dopuścił do upowszechnienia na niespotykaną w Europie skalę umów śmieciowych. Słowem pozbawił pracowników stabilnego zatrudnienia. Jednocześnie zataił w kampanii wyborczej zamiar wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat, a potem zablokowała możliwość przeprowadzenia referendum w tej sprawie, ignorując wniosek podpisany przez 2,5 mln Polaków. Tymczasem takiego referendum w sondażach domagało się blisko 80 proc. obywateli!

Dlatego wszyscy powinniśmy powiedzieć stanowczo: dość lekceważenia społeczeństwa, dość lekceważenia nas wszystkich i naszych rodzin. Każdy może to zrobić biorąc udział w sobotę 14 września 2013 w ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie, która przejdzie pod Sejmem i Pałacem Prezydenckim na Plac Zamkowy. Wyjazd na manifestację organizuje NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland. Wyruszamy w sobotę 14 września 2013 z Bielska-Białej o godz. 3.30, natomiast z Tychów o godz. 4.15.

Udział w manifestacji mogą wziąć udział nie tylko członkowie związku, ale także ich rodziny oraz wszyscy, którzy zdecydują się walczyć o swoje prawa oraz przyszłość własnych dzieci. Wyjazd jest bezpłatny. Zapewniamy wszystkim przejazd w obie strony, ubezpieczenie oraz wyżywienie (ciepły posiłek). Zapisy przyjmowane są codziennie w związkowych siedzibach – Bielsko-Biała tel. (33) 813-27-51, Tychy tel. (32) 217-96-98.

Sobotnia manifestacja w Warszawie będzie kulminacją czterodniowych protestów. Zgodnie z harmonogramem przyjętym przez Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy akcja rozpocznie się „dniem branżowym” 11 września 2013. Odbędą się wówczas związkowe pikiety pod siedzibami poszczególnych resortów (m.in. skarbu, gospodarki, edukacji, zdrowia, spraw wewnętrznych oraz pracy i polityki społecznej). Następnie uczestnicy protestu przemaszerują przed gmach Sejmu, gdzie co najmniej do 14 września 2013 stać będzie namiotowe miasteczko lekceważonych pracowników i obywateli.

W czwartek 12 września 2013 w tym miasteczku zaplanowano debaty z udziałem ekspertów i przedstawicieli świata nauki, dotyczących m.in. gospodarki, polityki przemysłowej, rynku pracy i polityki społecznej. Piątek 13 września, będzie z kolei dzień organizacji i stowarzyszeń obywatelskich, podczas którego toczyć się będą dyskusje o zmianach w ustawie o referendum ogólnokrajowym i zwiększeniu znaczenia instytucji demokracji bezpośredniej w naszym kraju.

Więcej o harmonogramie wrześniowych ogólnopolskich dni protestu czytaj tutaj.

Centralnym punktem ogólnopolskich dni protestu będzie – jak już wspomniano – wielotysięczna manifestacja, która przejdzie ulicami Warszawy w sobotę 14 września 2013. Nie powinno na niej zabraknąć nikogo, kto potrafi nie tylko narzekać, gdy rząd systematycznie kasuje jego prawa pracownicze i obywatelskiego. Nikogo, dla kogo ważna jest przyszłość jego, Polski i młodego pokolenia Polaków.

Dlatego dołącz do nas – czas wyrazić swój sprzeciw i pokazać rządzącym czerwoną kartkę!

Bezpośrednim powodem powołania wspólnego komitetu protestacyjno-strajkowego NSZZ Solidarność, OPZZ i Forum Związków Zawodowych są narzucone jednostronnie przez rząd zmiany w Kodeksie Pracy, wprowadzające elastyczny czas pracy i 12-miesięczny okres rozliczeniowy. Nowelizacja, która zacznie obowiązywać już 23 sierpnia 2013, zlikwiduje w zasadzie dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych. Zgodnie z jej zapisami pracodawcy będą mogli np. przez kilka miesięcy nakazać pracownikom pracę przez 12-13 godzin dziennie również w weekendy, oddając im w zamian dni wolne w kolejnych miesiącach danego roku. Bez gorsza dodatku za nadgodziny.

(zz)

NSZZ Solidarność Fiat Auto Poland

NSZZ Solidarność

Członek Prezydium MOZ NSZZ Solidarność Fiat Chrysler Automobiles Poland , Delegat w Regionie Śląsko -Dąbrowskim NSZZ Solidarność , Delegat w Krajowej Sekcji Przemysłu Motoryzacyjnego, Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy w zakładzie Denso Thermal Systems Polska Sp. z o.o. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi . Kandydat na Posła R.P -Okręg wyborczy na Sejm nr: 31, Katowice Lista KUKIZ'15 MIEJSCE 12

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka